Özgeçmişi

Pınar Dönmez İstanbul’da dünyaya geldi. 10 yaşındayken şarkı söylemeyi öğrenmek niyetiyle İstanbul Üniversitesi Devlet Konsernatuarı’na gitti ve şan eğitiminin 16 yaşında başladığını öğrenerek önce büyük bir hayal kırıklığına uğradı. Sonra okulun önerisi üzerine, ileride şarkı söylerken kendisine eşlik edebileceği klasik gitar bölümünün yetenek sınavına girdi ve kazandı. 1994’ te yarı zamanlı eğitimine başladı ve toplam 9 yıl süreyle bu okula devam etti.
 
16 yaşına geldiğinde, okulunun ve konservatuarın yoğun temposu nedeniyle şarkı eğitimini ertelemek zorunda kaldı. Lise eğitiminin son yılı olan 2003 yılında, Türk caz şarkıcılığının duayeni Nükhet Ruacan’dan şan dersleri alma şansını elde etti. Aynı yıl İtalyan Lisesi’nden mezun olup, en büyük tutkusu olan şarkıcılığı okumak üzere Hollanda’ya gitti.
 
Amsterdam Konservatuarı’nda iki yıl caz şarkıcılığı eğitimi aldıktan sonra, 2005 yılında şarkı eğitimine Zwolle şehrindeki ArtEZ Konservatuarı’nın Caz ve Pop Bölümü’nde devam etti. Eğitim yıllarında Bobby McFerrin, Nancy Marano, Ronald Douglas ve Astrid Seriese gibi ünlü müzisyenlerin workshoplarına katıldı. EVTS adı verilen “Estill Voice Training System” eğitimini ve diplomasını alarak ses enstrümanının geniş imkânları ve tekniği hakkındaki bilgisini pekiştirdi. Ayrıca SAE Amsterdam Enstitü’sünde Home Studio Production eğitimi ve çocuk yogası eğitimi sertifikası aldı.
 
Okul yıllarında özellikle caz, pop, dünya müziği olmak üzere ilham uyandıran her çeşit müzik stili üzerinde yoğunlaştı. Kendisinin doğu ve batının doğal bir sentezi olduğunu hissedip, müziğinde de bu yönde bir arayışa girdi. Çeşitli kültürlerin geleneksel halk müziğine duyduğu ilgi ve kendi kültürüne duyduğu özlemi gidermek içgüdüsü, Pınar’ı anadilinde parçalar bestelemeye yöneltti.
 
Okuldan arkadaşlarının kurmuş olduğu ve dördüncü üyesini arayan “Fourtress” adındaki a-capella grubuna katıldı. Hollanda’da ve Türkiye’de konserler verdiler. Bu grupta enstrümansız, sadece insan sesiyle müzik yapmayı deneyimlemenin yanında müzik ile tiyatronun sahnede birleştiği unsurları keşfetme fırsatını yakaladı.
 
2009 yılında kendi bestelerinin çoğunlukta olduğu bir mezuniyet konseri hazırlayıp, okul jürisinden 10 üzerinden 9 alarak ArtEZ Konservatuarı’ndan başarıyla mezun oldu.
 
Eğitimini tamamladıktan sonra Hollandalı müzisyen arkadaşlarıyla ilk albümü olan Hayata Evet’i kaydetti. Albüm; halk müziği, caz ve popun keyifli bir karışımı oldu. Bu grupla hem Hollanda’da hem de Türkiye’de konserler vermeye başladı.
 
Pınar Dönmez, başarılı dublaj ve tiyatro sanatçısı Levent Dönmez’in kızıdır.